19.7. Hear Her heartbeat, feel Her breath.

Dnešný deň bol veľmi uponáhľaný, lebo bol jediný, ktorý dostaneme za tento výlet v Yellowstone, parku, ktorý má rozlohu 900’000 hektárov (alebo aj 9’000 kilometrov štvorcových). Pre porovnanie, Slovensko má 49’000km2 čiže jediný park zaberá jednu sedminu našej rozlohy a rozlieha sa skrz 3 štáty: Wyoming, Montana a Idaho. 

Vstávali sme podľa dohody o 5:30, pohodlne sme si vypili kávu, zbalili sa, pozreli si východ slnka a o 6:20 sme boli pripravení na vyrážanie. 

The sunlit Tetans.
Finally a cool peaceful morning.

Tentokrát sme čakali my na nich. Oni sa okolo 6. S nami len stretli cestou na raňajky, tak sme relaxovali do 7:25 kým sme nevyrazili.

Na našu prvú zastávku, Old Faithful geysir sme sa dostali presne o 9. Yellowstone je ešte stále dosť ďaleko od Jackson Lake Lodge, kde sme boli ubytovaní. 

Clear as glass…
I chose this picture ‚cause it includes the friendly deer.

Tento geyzír má úplne seriózne približné predpovede predpokladaného času erupcie, ktoré majú zobrazené na nástenkách visitor centra a vedia ich aj park Rangeri prechádzajúci sa okolo! Je spoľahlivo aktívny približne každých 90 minút a práve preto je tak populárne sa naňho prísť pozrieť.

Nám najbližšiu predpoveď mali o 10:15, tak sme zatiaľ spravili niekoľko menších okruhov a potom s deťmi o 9:50 vyrazili na výhliadku z kopca. Po ceste sme videli ďaľších chipmunkov a svišťa (po anglicky Marmot; PS: syseľ je Prairie dog). Viem si predstaviť, že morské prasiatka sú vyšľachtené najskôr zo svišťov, minule sme o tom mali filozofickú diskusiu. 😀 

Geyzír však na nás nepočkal a strieľal od 9:54-9:58 takže sme ho na naše sklamanie zmeškali. Na výhliadku sme prišli 10:05 ale akurát z nej odchádzali ľudia, ktorí nám prezradili, že čakať už nemusíme.

Tak sme sa vrátili dole k rodičom, o ktorých sme mysleli, že na nás čakajú. Tí sa však dozvedeli že The Castle Rock Geysir, ktorý je aktívny približne 2 krát za deň má predpokladaný čas dnes na 10:47 a takáto udalosť sa nezmeškáva. V kľude sme sa prešli ešte raz a pomaly sa k nemu presunuli, nech tam sme pre istotu skôr. Tentokrát sme sa dočkali a o 11 začala show. 

Living proof! With Daniel’s thumb as a bonus! 😉

Trvalo to minimálne 25 minút, ale o 11:25 sme ho opúšťali vyrážajúc späť ku Old Faithful, ktorého predpoveď padala na 11:34 a tentokrát sme ho už chceli naozaj stihnúť. 

Začínalo sa ohrievať, aj keď ešte poriadne fúkalo, ale na slnku mohlo byť 24 stupňov i keď s vetrom to pôsobilo chladnejšie. 

Kým sme naň čakali, ja zmoknutá z predošlého gejzíru som sa slnila a sušila. 

O 11:39 sme sa dočkali. O tomto čase už sedelo okolo gejzíru veľa ľudí a keď začal, tak všetci jasali, wawkali a ohkali, čo dotváralo atmosféru. Skončil o 11:42, čo pôsobilo celkom krátko a nie až tak impresívne ako Castle Rock, ale mal o trochu vyšší prúd.

(Nebol až taký skvelý a tým, že bol ešte k tomu krátky, som si ho užila celý naživo, ale mamina možno bude na z jednej várky fotku. )

Prismatic springs, beautiful but rugged.

Pozbierali sme sa a už 12:20 vyrážali na druhé miesto, Midway geyser basin. (Ps: it’s pronounced gayzr)

Bolo nám poradené, že je ho najlepšie vidieť zhora, tak sme vyšli ~2kilometre od parkoviska na výbornú vyhliadku. 

Keď sme skončili, niekto navrhol ešte ísť pozrieť neďaleký vodopád, tým, že sme už boli na polceste, ale to sa ukázalo ako nepravdivá informácia a cesta k nemu i späť k autu bola ešte okolo 8 km. Ešteže sme rodičov nechali tam, a že oni boli dosť múdri ísť sa pozrieť aj zblízka na okolité dúhovo sfarbené hotsprings, ktoré nie všetky bolo zhora vidieť. (Ale ich paru áno) 🙂

We met this little fella at the waterfalls so I ended up not taking a pic of them at all 😀
I only saw a chipmunk in real life less than a week ago, and now having a curious one up so close was awesome. I had another friendly tourist bribe him with food so he’d pose for this photo and it worked out great!
… and upon taking a closer look… that’s a very familiar bike, 😀 not unlike the one waiting for me at home!
Middle of nowhere but there’s a bicycle rack…

Po tomto bol čas sa najesť, tak sme vyrazili do Canyon Village, kde sme si dali burgre so šalátom a odkiaľ sme kúsok prešli pozrieť aj na Yellowstone Grand Canyon Valley, čo bolo výborné. Keď sa vrátim, určite by som tam šla aj na trail. 

Yellowstone’s personal Grand Canyon. I was skeptical upon hearing it, but I have to give it all the credit, it well deserves the title.

Všetci sme už mali veľa slnka a boli sme aj unavení, tak sa autá rozdelili na unavených a akčnejších; posledná, pre mňa najdôležitejšia zastávka bola Lamar Valley.

Seeing bison for the first time in my life …
… and maybe even from a closer distance than I’d like. This curious bison, or as the Americans call them – buffalo, didn’t give the slightest damn about people or vehicles on the road.
I believe I’m not the only sucker for babies and I hope this mom and her calf will make your day at least a bit as nice as they made mine!

Gloria, Greg, Steel a Patrick šli v ich, unavenom, aute. Daddy, Mama, Virginia, Crystal, Danko a ja sme šli ešte ďaľšiu hodinku-dve v našom aute len do Lamar Valley, kde sme videli bizóny, pár elkov a po ceste dosť pronghornov. Bola nádherná, sem by sa trebalo vrátiť aj na dlhšie.  Ale už začínalo byť 7 a my sme mali ešte 4 hodiny cesty spať, tak sme to otočili a šli spať do nášho ubytovania v Jackson Lake. 

We were randomly passing this hill in the car on our way home like it was nothing of interest. Daniel named it the „barcode mountain“.
There’s lots of exquisite rock formations like this here and on the way all over Wyoming. Ruthlessly subdued to the force of tectonic movement and elements, they are an epitome of this place and its savage beauty.

Umyli sme sa a večerali cereálie s mliekom, ktoré sme cestou popri tankovaní kúpili. 

For some
terrible devastation.
For others
rebirth.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *