17.8. Guggenheim museum and the mineral gallery, NY

Dnes ráno sme vstali veľmi relaxačne, naraňajkovali sa a zamierili metrom z Gunhill road v Queense opäť do centra NYC. 

Ako prvé sme sa išli pozrieť na Empire State Building, ktorá kedysi bola takým typickým symbolom a benchmarkom tohto mesta, ale oproti všetkým ostatným novým mrakodrapom navôkol podľa mňa nepôsobila až tak unikátne.

Ocitli sme sa opäť na smradľavých dusných teplých uliciach mesta New York. Už som zabudla ako to tu smrdelo a ako veľmi dusno býva na východnom pobreží. 

Šli sme sa najesť do Smash burgers, ale ja som si dala len šišku od vedľa. Pomaličky sme začali mieriť peši ku Guggenheim múzeu, kam sme dnes mali namierené. Po ceste sme navštívili kombináciu obchodu a galérie minerálov a vzácnych kameňov. Bolo to veľmi elegantne prevedené a malo to príjemný náučný podtón. Strávili sme tam viac času, než sme originálne čakali. 

Pred samotné múzeum sme sa dostali okolo šiestej a potom sme ešte pol hodinku čakali v rade, ktorá siahala do polky vedľajšej ulice.

Múzeum bolo veľmi pekné, i keď ja som akosi čakala trochu viac. Videli sme mnohých velikánov ako: Gauguin, Pissaro, Monet, Manet, Henri de Toulouse-Lautreac, Picasso, Piet Mondrian, Edgar Degas, Fernand Leger, Georges Mathieu, Jackson Pollock, Alberto Giacometti, Frank Rothko, Paul Klee, Vasily Kandinsky, Kazimir Malevich … ale väčšinou nie ich najslávnejšie obrazy a aj tých pomenej. V Európe toho máme viac ;P Lloydoba budova však bola naozaj nádherná a prevedenie bolo tiež doladené veľmi pekne. Malé komôrky na rozličné využitia a potom otvorený priestor po vnútornom obehu, ktorým sa dalo vykráčať až navrch. Vždy sa dalo pozerať na obrazy po stenách tohto okruhu aj z väčšej diaľky, bez zatienenia postavami. 

Najzaujímavejšou zbierkou bola pre mňa fotografická od Robert Mapplethorpe a potom jeho učňa, ktorý k Black book pridal poznámky.

Skvelá drevená socha bola aj od Michael Lekakis, taká veľmi dobre prevedená tekutá abstrakcia tanca. 

O ôsmej zatvárali a keď sme sa vymotkali von a ponachádzali, zamierili sme do pekného obchodu, kde mali veľa ovocia a zeleniny, nakúpili aj shrimpy na večeru a jedlo na zajtrajšok a pobrali sa domov. 

Po večeri sme si spolu ešte pozreli niečo málo na televízii, na ktorej sme v tomto airBnB mali aj Netflix. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *